Tips og gode råd til den helt perfekte stævnestart

Det at deltage i et stævne eller evt. en kåring kræver en masse forberedelse, og derfor er det også  vigtigt, at du planlægger dagen så godt som du kan, så du tager afsted med følelsen af, at der er styr på tingene, og dermed kan koncentrere dig 100% om stævnet.Hos Blue Hors er den helt rette forberedelse og planlægning altid i fokus, og vi vil i denne guide rigtig gerne give dig et par gode råd med på vejen. Vores super dygtige eliterytter Nanna Skodborg Merrald giver dig et godt indblik i, hvordan hun forbereder det program, som hesten og hun selv skal kunne til et stævne. Gitte Hansen, tidligere Groom, giver gode råd om pakkelister, planlægning af dagens program inden hest og rytter skal på banen og selvfølgelig også nogle tips til, hvordan hesten får den helt perfekte finish inden den skal ind og præstere. Sidst men ikke mindst viser Gitte dig også, hvordan manen flettes, så rosenknopperne står snorlige og holder hele dagen.Se med hvis du er klar på en masse god inspiration!
Tips og gode råd til den helt perfekte stævnestart

Mit bedste råd, øv dit program igen og igen og så lige igen:-)

Nanna startede med at ride stævner allerede da hun var bare 5 år gammel, og både som meget ung rytter, og som den rytter hun er i dag, øver hun sit program igen og igen, så hun dermed viser hesten, at hun har styr på det. Det gør dem begge trygge. Se med i denne video, hvor Nanna deler ud af sine erfaringer.

Se med her

Pakkelisten er uundværlig!

For Gitte, der har mange års erfaring som Groom til både små og store stævner i ind- og udland, er opskriften klar, brug altid en pakkeliste så du husker at få pakket det hele ned.

Download Blue Hors pakkeliste lige her!

Sørg også altid for at planlægge dagen helt ned i mindste detalje, så du undgår en konkurrencedag fyldt med stress og irritationer. I denne video giver Gitte dig alle sine bedste råd til pakning og planlægning.

Se med her

Husk altid den sidste finish inden stævnestart

I denne video giver Gitte dig næsten 7 minutter med masser af gode fif til, hvordan hesten bliver top klar til at komme på banen – den sidste finish er bare vigtig:-)

Se med her

Sådan fletter du manen og laver smukke, holdbare rosenknopper

Gitte har prøvet det mange gange, og derfor vil hun i denne video rigtig gerne vise dig, hvordan hun gør, og så giver hun naturligvis masser af gode fif undervejs.

Se med her
Anbefalet

Her er blot nogle af de produkter Blue Hors anbefaler